Natūralu, kad įvairių pastatų statybos yra pagrindinė miestų plėtros priežastis. Miestuose daugėjant gyventojų ir kuriantis vis daugiau verslo objektų, tiek komercinių projektų vystytojai, tiek individualūs asmenys ieško, kas galėtų tiksliai įgyvendinti keliamus lūkesčius. Vis dėlto, įgyvendinamo architektūrinio projekto sėkmė priklauso ne vien nuo idėjos, bet ir nuo pasirinktų statytojų. Kalbant suprantamai, statybos darbai susideda iš daug atskirų etapų, kurių kiekvienas turi būti tikrinamas ir prižiūrimas. Tačiau kaip būti tikriems, kad vykdomi darbai nulems projekto sėkmę ir atitiks visus lūkesčius?
Statybos – pastato konstrukcijos surinkimo arba išmontavimo darbai, kuriems priklauso tokios sudedamosios dalys, kaip pastato perplanavimas, remontas, renovacija, išplėtimas ir statymas. Statybos darbai yra vykdomi pagal paruoštą architektūrinį projektą pasitelkiant atestuotus statybos specialistus. Statomi gali būti tiek gyvenamieji, tiek negyvenamieji pastatai, kultūros paveldo statiniai. Bendrastatybiniai darbai dažnai apima tokias paslaugas:
Mūro darbai;
Betonavimas;
Tinkavimas;
Šiltinimas;
Pamatų liejimas;
Stogų įrengimas ir remontas;
Apdailos darbai (gipso kartono pertvarų įrengimas, paviršių paruošimas ir dažymas, grindų klojimas).
Nuo ko reikėtų pradėti statybos darbus? Žinoma, nuo projekto parengimo pagal turimą viziją. Vėliau seka tinkamo sklypo paieškos. Labai svarbu išsiaiškinti, ar sklypas atitinka reikiamą paskirtį, ar jame galima statyti namą ar specialios paskirties pastatą. Nepamiršti turėtų būti ir teritorijų planavimo dokumentai. Jie atskleis ar teritorijoje nėra planuojami nauji keliai, komunikacijos ir kt. Sekantis žingsnis yra leidimo statyboms gavimas. Turint tinkamą sklypą, galima nedelsiant kreiptis į savivaldybę ir prašyti išduoti projektavimo sąlygų sąvadą. Jis bus esminis orientyras kuriant projektą. Namo statybai svarbūs yra ir geodeziniai matavimai, komunikacijų įvadai. Ryški statybinių darbų problema ir tendencija – bandymas sutaupyti lėšas apeinant projektinius reikalavimus. Įvairūs pakitimai dažniausiai lemia klaidas, kurios vėliau kainuoja ne tik daug laiko, bet ir neplanuotų išlaidų.